Kadınlar EURO 26, Türkiye’de düzenlenecek

ANKARA (İGFA) – Avrupa Hentbol Federasyonu İcra Komitesi, bayan hentbolunu mümkün olduğu kadar çok Avrupa pazarına ulaştırmak gayesiyle Bayanlar EHF EURO 2026’nın Çekya, Polonya, Romanya, Slovakya ve Türkiye’de yapılmasına karar verirken, 24 ekipli oynanacak 2026 Avrupa Hentbol Şampiyonası’nda ön eleme tipi Oradea, Cluj-Napoca, Antalya, Brno, Katowice ve Bratislava’da birer kümeyle gerçekleştirilecek.

EHF, Türkiye’nin teklifinin yanı sıra Çekya/Polonya ve Romanya/Slovakya’dan da ortak teklif almıştı. Yapılan toplantılarda farklı tekliflerin değerlendirilmesi, TV durumu ve mümkün izleyicilerin tahlili, şampiyonaya mesken sahipliği yapmakla ilgilenen federasyonlarla istişarelerin yanı sıra birinci saha ziyaretleri gerçekleştirildi. Müracaatlar doğrultusunda, her teklifin avantajlarını ve beş ülkede bayan hentbolunu daha da geliştirme mümkünlüğünü vurgulayan ortak bir atılım yapıldı ve federasyonlar, Bayanlar EHF EURO 2026’yı birlikte düzenleme konusunda karar verildi.

“BİR YILDIR SÜRDÜRDÜĞÜMÜZ GAYRETİN SONUCUNU ALDIK”

Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Uğur Kılıç da yaptığı açıklamada; “2026 Bayanlar Avrupa Şampiyonasını Rusya’nın düzenleyemeyeceği belirli olduğu tarihten itibaren, yani yaklaşık bir yıldır, konut sahipliği için sürdürdüğümüz ağır çalışmalarımızın ve üst seviye temaslarımızın sonucunu aldık. Tarihimizde birinci kez büyükler kategorisinde bir Avrupa Şampiyonası’na mesken sahipliği yapacağız. Bu süreçte daima yanımızda olan Gençlik ve Spor Bakanlığımız’a, Antalya Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğümüz’e ve hentbol ailemize katkıları nedeniyle şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca EHF Başkanı Michael Wiederer ve idare şurasına son iki yıldır Türkiye’ye dayanaklarından ötürü teşekkür ediyorum.

8 Mart Dünya Bayanlar gününde aldığımız bu hoş haber ülkemize ve hentbol topluluğumuza iyi olsun.” halinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir