MHP’li Aksu: Türkiye ekonomisi son 50 yılın en yüksek büyüme hızına ulaşmıştır

MHP Genel Lider Yardımcısı İsmail Faruk Aksu, “Önce pandemi akabinde Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle politik ve ekonomik türbülansa giren dünyadaki gelişmeler elbette Türkiye’yi de olumsuz etkilemiştir. Türkiye savaşın direkt ziyan göreni olmasa da olumsuz etkilenen ülkelerden birisi olmuştur. Süratle toparlanarak yüzde 11,4 oranında büyüyen Türkiye iktisadı son 50 yılın en yüksek büyüme suratına ulaşmıştır. Tüm dünya daralırken büyüme eğilimi devam eden Türkiye üçüncü çeyrekte yüzde 3,9; 2022 yılının birinci 9 ayında da yüzde 6,2 oranında da büyümeyi başarmıştır” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, bugün 2023 yılı Bütçe Kanun Teklifi üzerinde son konuşmalar yapılıyor. MHP Kümesi ismine kelam alan Genel Lider Yardımcısı İsmail Faruk Aksu, şunları söyledi:

“Bu bütçe tüm vatandaşlarımızın nitelikli kamu hizmeti almasını sağlayacak”

“Ekonomiyi yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyütme, gelir dağılımı adaletini gözetme, mali disiplinden taviz vermeden öngörülen maksatlara ulaşma emeliyle hazırlanan bütçede esnaf ve sanayicimizin rekabet gücünü artıracak, çiftçimizi destekleyecek, eğitimde fırsat eşitliği sağlayacak, çalışan ve emeklilerimizin hayat standardını yükseltecek, gençlerimizin önünü açacak, muhtaçlarımızı toplumsal müdafaa şemsiyesi altına alacak bir kaynak dağılımı yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu bütçe tüm vatandaşlarımızın nitelikli kamu hizmeti almasını sağlayacak, önder ülke Türkiye’nin inşasına dayanak olacaktır.

“2023 yılı bütçesinde en büyük hisse eğitime ve gençliğe ayrılmıştır”

2023 yılı bütçesinde en büyük hisse eğitime ve gençliğe ayrılmıştır. Gençliğin beklentilerinin karşılanmasını ihmal edilemez bir gereklilik olarak görüyoruz. Bütçenin yüzde 14,5’i eğitime ayrılmış, yüksek öğretim dahil edildiğinde eğitim bütçesi yüzde 66,9 artışla 649,8 milyar liraya yükseltilmiştir. Öğretmenlerimizin 3600 ek gösterge dahil mali ve toplumsal haklarına yönelik birçok beklentisi 2022 yılında karşılanmış meslek kanunu ile kariye basamakları artırılmıştır.  

Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin basiretli duruşu ve Rusya karşı bloklara körü körüne tabi olmayı reddederek ulusal çıkarlarımızın gereği neyse onu tercih etmesi takdire şayandır. Türkiye’nin bu duruşunun stratejik kazanımları her geçen gün daha da ortaya çıkmaktır. Yaklaşık 14 milyon tahıl global besin krizinin önlenmesinde değerli katkı sağlamış, esir takasına öncülük etmesi de Türkiye’nin aktifliğini pekiştirmiştir.

“Bugün ülkemizin her yerinde huzur hakim, ekonomik ve toplumsal hayat canlıdır”

Güvenliğin olmadığı yerde özgürlükten, demokrasiden ve insan haklarından kelam etmek mümkün değildir. Demokrasiye, hukuka hürmetten bahseden herkesin terör örgütlerine yönelik ortak bir karşı hal alma mecburiyeti bulunmaktadır. Terörü ve şiddeti bir metot olarak benimseyen anlayışı devletimizin bekasına, milletimizin huzur ve itimadına bir tehdit olarak görüyoruz. PKK, YPG üzere tüm terör örgütlerine darbe üstüne darbe indirilmiştir. Bugün ülkemizin her yerinde huzur hakim, ekonomik ve toplumsal hayat canlıdır.

“Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini sağlama kararlılığıyla savunma ve güvenliğe bütçeden 468,7 milyar lira ödenek ayrılmıştır”

Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini sağlama kararlılığıyla savunma ve güvenliğe bütçeden 468,7 milyar lira ödenek ayrılmıştır. Biz, güvenlik güçlerimizin vatan ve millet uğrana verdikleri gayretin maddi karşılığının olamayacağını, onların hayatlarını kolaylaştıracak adımların atılmasının, kâfi toplumsal ve mali haklara kavuşturulmasının gerekli olduğuna inanıyor, yapılan düzenlemelerden memnuniyet duyuyoruz.

“2022 yılı için iki sefer yapılan artışla taban fiyatta kümülatif yüzde 94,6 oranında artış yapılmıştır”

Asgari fiyat ve ücretlilerin gelirlerinin taban fiyat kadarlık kısmı vergi dışı bırakılmış 2022 yılı için iki kere yapılan artışla taban fiyatta kümülatif yüzde 94,6 oranında artış yapılmıştır. Tüm memur ve emeklilere 600 puanlık ek gösterge artışı yapılmış öğretmen, polis, müdür, sağlık işçisi, kamu avukatı, fakülte sekreteri, din vazifelisi ve birçok kamu çalışanın 3600 ek gösterge beklentisi karşılanmıştır.             

Ülkemiz aldığı yatırımlarla 2021 yılında Avrupa’da en çok tercih edilen 5’inci memleketler arası direkt yatırım destinasyonu pozisyonuna gelmiştir. Bütçeden yatırım harcamaları için 383,1 milyar lira ayrılmış, gerçek kesim takviyeleri için ayrılan ödenek de değerli ölçüde artırılarak 145,4 milyar liraya çıkarılmıştır.  

 

“Yüzde 11,4 oranında büyüyen Türkiye iktisadı son 50 yılın en yüksek büyüme suratına ulaşmıştır”

Yaşanan global enflasyon nedeniyle ABD ve avro bölgesi ülke ekonomilerinin faizi oranlarını yükseltmeleriyle birlikte dünya iktisadında resesyon ve devamında işsizlikte artış tehlikesi baş göstermiştir. Global büyüme varsayımları aşağı taraflı revize edilmiş, IMF nazaran dünya iktisadının 2022 yılında yüzde 3,2; 2023 yılında yüzde 2,7 oranında büyümesi öngörülmüştür. Evvel pandemi akabinde Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle politik ve ekonomik türbülansa giren dünyadaki gelişmeler elbette Türkiye’yi de olumsuz etkilemiştir. Türkiye savaşın direkt ziyan göreni olmasa da olumsuz etkilenen ülkelerden birisi olmuştur. Süratle toparlanarak yüzde 11,4 oranında büyüyen Türkiye iktisadı son 50 yılın en yüksek büyüme suratına ulaşmıştır. Tüm dünya daralırken büyüme eğilimi devam eden Türkiye üçüncü çeyrekte yüzde 3,9; 2022 yılının birinci 9 ayında da yüzde 6,2 oranında da büyümeyi başarmıştır.

“Türkiye kamu borçluluğu, hane halkı borçluluğu ve gerçek kesim borçluluğu bakımından da en az borçlu ülkeler ortasında yer almaktadır”

Türkiye her ay ihracat rekorları kırmış, 2021 yılında global ihracattan aldığı hissesini birinci kez yüzde 1’in üzerine çıkartmıştır. Kasım ayında ihracatımız yıllık 250 milyar doları aşarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek düzeyine ulaşmıştır. İthalat ise yüksek güç fiyatları sonucunda yıllık 360 milyar dolara çıkmıştır.

Türkiye bir taraftan yüksek oranda büyüme sağlarken öbür taraftan bütçe açığı ve borçlanmada değerli oranda düşüş sağlamayı başarmıştır. Kasımda bütçemiz 108,3 milyar fazla vermiş, ocak-kasım periyodu açığı 20,4 milyar liraya gerilemiştir. Türkiye kamu borçluluğu, hane halkı borçluluğu ve gerçek dal borçluluğu bakımından da en az borçlu ülkeler ortasında yer almaktadır.”  (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir