Samsun’da Lise öğrencileri kutuplar için tasarladığı mont için ödüller aldı

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji şenliği olan TEKNOFEST 2023’e Samsun’un Atakum ilçesinde bulunan Bahçeşehir Koleji farklı projeyle damga vurdu.

Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencilerinden Ela Karabekiroğlu, Deniz Özçiçekci ve Zeynep Naz Terzi, TÜBİTAK 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırmaları Projeleri Müsabakası’nda 631projenin ortasında “Biogiyim: Tabiattan İlham ile Giyilebilir Teknoloji “başlıklı proje çerçevesinde ürettikleri, içindeki elektronik sistemle giyen kişinin nabzını, iç sıcaklık, nem üzere bilgileri ölçen ve acil durumları haber veren montla Türkiye birincisi olarak Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kutup Araştırmaları Enstitüsü (KARE) uyumunda gerçekleştirilen 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi heyetinde bulunan bilim insanlarıyla birlikte Antarktika’ya gitmeye hak kazandılar.

Projeleriyle Türk bilim insanlarından oluşan gruba dâhil olarak Antarktika’da Bilim ve Keşif Üssü’ne gitme fırsatı bulan öğrenciler tıpkı vakitte farklı ülkelerin Antarktika bilim üslerini ziyaret edecek ve farklı ülkelerden gelen bilim insanlarıyla tanışma fırsatı yakalayacak.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINDA TAKVİYE OLACAK

Öğrencilerin geliştirdiği montta bir de acil durum butonu bulunuyor. İstikrar kaybı yaşanması ya da mont içi sıcaklığın düşmesi üzere durumlarda bu butonla arama kurtarma takımlarına süratlice bilgi verilebiliyor ve müdahale kolaylaşıyor.Montta bulunan batarya da 3-4 gün kesintisiz güç sağlayabiliyor.

Projeyi anlatan Zeynep Naz Terzi, “Kutuplarda çalışan bilim insanlarının kullanması için teknoloji ve tabiattan yararlanarak bir mont tasarladık. Tabiata baktığımızda kutup ayılarının derisinin üç katmanlı yapıdan oluştuğunu fark ettik. Bunlar epitel, yağ ve kürk dokuydu. Bizde montumuzu birebir kutup ayılarında olduğu üzere üç katmanlı yapıdan oluşturduk. Ayrıyeten bu montu giyen kişinin nabız, beden ısısı, nem üzere datalarını de anlık olarak takip edebileceğiz” dedi.

Bahçeşehir Koleji Atakum Yerleşke Müdürü Ünal Durmuş, “Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencilerimiz her sene ulusal ve memleketler arası proje yarışlarına katılmaktadırlar. Öğrencilerimiz, birbirinden farklı alanlarda düzenlenen bu müsabakalarda mükafatlar kazanarak emeklerinin karşılıklarını almaktadırlar.

Örneğin; TEKNOFEST’te 3 yılda 10 ödül alan Türkiye’de tek liseyiz. Memleketler arası yarışlarda ülkemizi gururla temsil ediyoruz ve bayrağımızı gittiğimiz her yerde gururla dalgalandırıyoruz. Yarışta kazanılan maddi ödüllerden fazla kızlarımız şu anda çok daha büyük manevi bir ödül kazandılar. Zira bizler yatırımımızı her vakit araştırmaya ve bilime yapıyoruz.

Kızlarımız önümüzdeki şubat ayında Türk Bilim insanları ile birlikte Antarktika’ya gidecekler. Bu bizim için hiçbir formda maddi açıdan ölçülemez bir gururdur. Bu gururu bizlere yaşatan öğrenci, öğretmen ve tüm ekibimize teşekkür ediyorum. Biz biliyor ve inanıyoruz ki geleceğimiz bilimdedir. Bizim öğrencilerimiz de bilime, araştırmaya ve üretmeye inanan gençlerdir” diye konuştu.

“SÜREKLİ ARAŞTIRMALAR YAPIYORUZ”

Projenin Danışman Öğretmeni Özgür Türk, “Dünya Sorunları üzerine baş yoran bir takımız. Öğrencilerimiz ile birlikte daima araştırmalar yapıyoruz. Bu araştırmalarımız sonucunda da gerçek hayat sorunlarına tahliller üretmeye çalışıyoruz. Çok heyecanlıyız grubumuz Antarktika’ya gidecekler.

Orada elde edilen tecrübelerle yeni şeyler yapacağız. Üzerine ekleyerek ve bunları paylaşarak yapacağız. Hepimiz bu gezegende yaşıyoruz ve Antarktika bizim için çok kıymetli. Olayı anlamamız Dünyanın geleceğinde kelam sahibi olacak gençlerimiz için çok kıymetlidir. Ben bu bahiste okuluma ve öğrenci gençlerimize çok teşekkür ediyorum” formunda konuştu.

Birçok alanda Türkiye’de ses getiren projelere imza atan Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencilerinden Ekin Kayra Yilmaz, Ahmet Yiğit ve Elif Başkal’dan oluşan SIRIUS 360 kadrosu, üniversite öğrencilerinin de yer aldığı TEKNOFEST Travel Hackathon Kategorisinde Con-Tech projesiyle Türkiye üçüncülüğünü kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir